2020 Alberta Summer Games


 

The Alberta Games began as a provincial government initiative for amateur sport, providing an opportunity for all Albertans to participate. The Alberta Winter and Summer Games are to be held every two years in the same calendar year. This helps to align the games’ cycle with Canada Games and to provide increased opportunities for athletes with the ability and the desire to progress to the national scene and beyond. The Alberta Games provide an opportunity to celebrate young athletes from across the province and provide them with a venue to compete and reach their athletic potential.

The 2020 Alberta Summer Games will be held in Lethbridge on July 23 - 26.

All athletes will qualify for the games through Zone Playoffs in their Zone. These will take place in the spring of 2020.

 

Open Tryout Information- Postponed Indefinitely

Zone Locations

Tournament Information

 

Open Tryout Information - Postponed Indefinitely

Age Group: U14 as of January 1, 2020. Years of Birth: 2006 or later

Athletes that are Eligible:

  • Athletes must be a registered member of Alberta Basketball,
  • Athletes must meet the age requirement - no exceptions
  • Athletes physical mailing address must reside within the boundaries of the Zone of play - no exceptions

*$10 Tryout Fee + ABA Membership is required to participate

 

 

Tryout dates will be updated as they are confirmed!!

Girls

Zone

Head Coach

DATE

Time

Venue

Zone 1
Mike Hansen
April 4
10:00am-12:00pm
Magrath High School
2:00pm-4:00pm
Zone 2
Andrew Gustafson
April 30 7:00pm-8:30pm Red Deer Lake School - 178093 112 St W, Foothills County, AB
May 4 7:00pm-8:30pm Bearspaw Christian School - MPF Gymnasium. 15001 69 St NW, Calgary, AB
Zone 3
Carey Blaskin
May 29 6:30pm-8:30pm
Clearwater Academy - 2521 Dieppe Ave SW, Calgary, AB
May 30 1:00pm-3:00pm
Zone 4 Robyn Hebert TBA TBA TBA
Zone 5
Andrew Reid
April 18 9:30am-11:30am Spruce Grove Composite High School - 1000 Calahoo Rd, Spruce Grove, AB
April 19 9:30am-11:30am
April 21 7:30pm-9:00pm Graminia School - 51101 Range Road 271, Spruce Grove, AB T7Y 1G7
Zone 6
Stephen Kent
April 18
10:30am-12:00pm
M.E.LaZerte High School - 6804 144Ave NW, Edmonton, AB
1:30pm-2:50pm
Zone 7
Kathleen Gerlinsky
April 25
9:30am-12:00pm
Racette School - 4638 50Ave, St. Paul, AB
1:00pm-3:00pm
Zone 8 Lisa Deneault March 28 10:30am-12:30pm TBA
1:00pm-3:30pm Peace Wapiti Academy - 11410 104 St. Grande Prairie, AB T8V 2Z1

 

Boys

Zone

Head Coach

DATE

Time

Venue

Zone 1 Keith Harder TBA TBA TBA
Zone 2 Tanya Perrett TBA TBA TBA
Zone 3
Todd Mohorich
April 19 3:00pm - 5:30pm
Glenmore Christian Academy - 16520 24th Street SW, Calgary, AB
April 26 5:30pm - 7:30pm
Zone 4
Tom West
May 2
10:00am - 12:00pm
West Park Middle School - 3310 55Ave, Red Deer, AB
2:00pm-4:00pm
Zone 5
Stephen Flowers
April 18
TBA
TBA
April 22
Zone 6
Ryan Dunkley
April 18
9:00am - 11:30am
M.E.LaZerte High School - 6804 144Ave NW, Edmonton, AB
12:00pm - 1:30pm
Zone 7
Grace Lokole
April 4 1:00pm - 4:00pm
St.Kateri Catholic School - 301 Sparrow Hawk Dr, Fort McMurray, AB
April 18 1:00pm - 4:00pm
Zone 8 Travis Duncan TBA TBA TBA

 

Zone Names and Colors

Zone 1 - Sunny South (Grey)

Zone 2 - Big Country (Burgundy/Maroon)

Zone 3 - Calgary (Red)

Zone 4 - Parkland (Orange)

Zone 5 - Black Gold/Yellowhead (Yellow)

Zone 6 - Edmonton (Green)

Zone 7 - North East (Navy Blue)

Zone 8 - Peace Country (Royal Blue)

CLICK HERE to see the breakdown of the Alberta Games zones by community

Image result for alberta summer games zones

 

Tournament information

 

 

Proud Partners of ABA